Samsung A56 5G Phone, 6.7″, 8GB RAM, 256GB – Olive
139.000 د.ك
Brand | Samsung |
|---|---|
Storage | 256GB |
Colors | Olive |
Warranty | Samsung-12 Months |
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
SKU:
8806097047810
Categories: Galaxy Mobile, New Products, Samsung Mobile
Tags: Galaxy A, Galaxy Phone, Samsung A56
Brand: Samsung
الوصف
Product Specifications
Information on Samsung A56 5G Phone, 6.7″, 8GB RAM, 256GB – Olive
| Model Number | SM-A566BZGYMEA |
| Brand | SAMSUNG |
| Colour | Olive |
| Ai Enabled | Yes |
| Battery Size | 5000 mAh |
| Battery Type | Non Removable |
| Bluetooth | v5.3 |
| Cellular Connectivity | 5G |
| Charging Port Type | USB Type-C |
| No of Cores | Octa Core |
| Dimensions (H x L x W) | 162.2 x 77.5 x 7.4 mm |
| Display Resolution | 1080x 2340 Pixels |
| Phone Display Size | 6.7-inch |
| Flash | Yes |
| GPS | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Storage Capacity | 256GB |
| Keyboard Language | English & Arabic |
| Phone Memory (RAM) | 8 GB |
| Number of SIM Cards | Dual SIM |
| Operating System | Android |
| Rear Camera | Yes |
| Phone Rear Camera | 50+12+5 MP |
| Processor | Exynos |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixels |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint, Proximity |
| SIM Size | Nano-SIM |
| Supported Network Types | 5G |
| 2.0 USB | x2 |
| Weight | 198 G |
| Wi-Fi | Yes |
More Details
- Display: 6.7″ (FHD+), Super AMOLED, 1080×2340 pixels
- Processor: Exynos 1580
- Memory: 256GB/12GB RAM
- Camera: 50MP (f/1.8) + 12MP (f/2.2) + 5MP (f/2.4)
- Secondary: 12MP (f/2.2)
- CPU: Octa-core
- OS: Android
- Battery: Non Removable, Li-Po 5000 mAh
- Sensors: Fingerprint, accelerometer, proximity, compass.
- سامسونج جالاكسي ايه 56 -5 جى
Ask Question?
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Samsung A56 5G Phone, 6.7″, 8GB RAM, 256GB – Olive” Cancel reply







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.